Klinefelteri sündroom 47,XXY,
Tekkemehhanism
Terviklike üksikkromosoomide üle- ja alahulgad on nii iseeneslike
abortide kui ka kromosoomsete haiguste peamised põhjustajad. Need hälbed
algavad enamasti meioosi häirena emma-kumma vanema sugurakus.
Oletatakse, et meioosi I profaasis rekombineerub DNA puudulikult ja see
põhjustabki meiootilisel jagunemisel lahknematust ehk jagunemisel
meioosi anafaasis liigub kromosoomipaar samale poolusele.
Samamoodi võib
ka teine jagunemine olla häiritud, kui tsentromeeriga seotud kromatiid
teineteisest ei eraldu ja tekib anafaasi viivitus. Mõlemal juhul on
tulemuseks sugurakk, kus muidu normaalsele kromosoomikomplektile
lisandub üks liigne kromosoom (n=24) või on üks kromosoom puudu (n=22).
Kui selline sugurakk osaleb viljastamisel, moodustub selle kromosoomi
suhtes vastavalt sügoodi trisoomia (2n=47) või monosoomi (2n=45). Klinefelteri sündroomi puhul on sugukromosoome liiga palju, normaalse XY või XX asemel on XXY.
Iseloomustus
XXY-sugukromosoomistik ei kutsu esile loote väärarendeid ega aborte. Liigne X-kromosoom keharakkudes inaktiveerub. Klinefelteri sündroomiga poistel häirub munandite areng juba enne puberteet: seemnejuhad känguvad ja Leydigi rakud on hüperplastilised. Puberteedist alates ei suuda ajuripats eritada sellises koguses hormooni, mis on vajalik munandite hormoonitootmise stimuleerimiseks, ja tagajärjeks on hüpergonadotroopne hüpogonadism. Murdeea areng hilineb ja jääb puudulikuks.
Sümptomid
Kasv on aga üle keskmise, nii et Klinefelteri sündroomiga mehed on sageli pikkade jäsemetega ja nende keskmine pikkus on täiseas 5-10cm üle tavalise. Klinefelteri sündroomiga poiste välisuguelundid puberteedis kasvavad ja karvakasv kubeme- ja kaenlapiirkonnas on normaalne. Umbes 5 protsendil esineb günekomastiat ja mõnikord naistele omast rasvakogunemist puusadele ja kehale. Munandid jäävad väikesteks ning kuigi spermat tekib ja suguvõime on sageli normaalne, on patsientidel azoospermia. Spermatosoidide puudumine põhjustab täielikku steriilsuse. Osal patsientidest kaasneb Klinefelteri sündroomiga vaimse arengu probleeme, näiteks õpiraskused ja vähene andekus on neil sagedasemad kui XY-ga meestel.
Ravi
Klinefelteri sündroomi saab vajaduse korral ravida puberteedi ajal alustatavad testosteroonraviga, mis pärsib liigset kehakasvu. Hormoonravi võib avalduda ka psühhilist toimet-parandab enesekindlust ja suurendab aktiivsust. Klinefelteri-mosaiiksus on sümptomite poolest kergem, osa meestest võivad olla ka viljakad.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar